Blog
  • Main page
27
10
2014

Sağlıklı Beslenme için 10 İpucu

By admin 0

1-Çeşitli yiyecekleri yiyin
2-Diyetinizi karbonhidratlar açısından zengin yiyeceklere bolca yerleştirin
3-Doymamış yağ ile doymuş yağı değiştirin
4-Bol miktarda meyve ve sebzenin tadını çıkarın
5-Tuz ve şeker alımını azaltın
6-Düzenli olarak yiyin, porsiyon boyutunu kontrol edin
7-Bol miktarda sıvı alın
8-Sağlıklı bir vücut ağırlığını koruyun
9-yürü, bir alışkanlık yap!
10-Şimdi başla! Ve yavaş yavaş değişmeye devam edin.

1. Çeşitli yiyecekler yiyin!

İyi bir sağlık için 40’tan fazla farklı besleyiciye ihtiyacımız vardır ve hiçbir gıda tek bir besin veremez. Sağlıklı beslenme tek bir öğünle ilgili değil, zaman içinde değişecek dengeli bir yiyecek seçimi ile ilgili!

2. Diyetinizi karbonhidrat bakımından zengin yiyeceklere bol miktarda uygulayın!

Diyetimizdeki  kalorilerin yaklaşık yarısı tahıl, pirinç, makarna, patates ve ekmek gibi karbonhidrat bakımından zengin yiyeceklerden gelmelidir. Her öğünde bunlardan en az birini dahil etmek iyi bir fikirdir. Kepekli ekmek, makarna ve tahıllar gibi kepekli yiyecekler, lif alımımızı artıracaktır.

3.Doymamış yağ yerine doymuş yağ koyun!

Yağlar, sağlık ve vücudun düzgün çalışması için önemlidir. Bununla birlikte, bunun çok fazlası kilomuzu ve kardiyovasküler sağlığımızı olumsuz yönde etkileyebilir. Farklı yağ türlerinin sağlık üzerinde farklı etkileri vardır ve bu ipuçlarından bazıları dengeyi doğru tutmamıza yardımcı olabilir

4. Bol meyve ve sebzelerin tadını çıkarın

Meyveler ve sebzeler, bize yeterli vitamin, mineral ve lif vermek için en önemli besinler arasındadır. Günde en az 5 porsiyon yemeye çalışmalıyız. Örneğin, kahvaltıda bir bardak taze meyve suyu, belki atıştırmalık olarak bir elma ve bir parça karpuz ve her öğünde farklı sebzelerin iyi bir kısmı.

5. Tuz ve şeker alımını azaltın

Yüksek bir tuz alımı, yüksek tansiyona neden olabilir ve kardiyovasküler hastalık riskini artırabilir.

6. Düzenli yiyin, porsiyon ölçüsünü kontrol edin

Çeşitli yiyecekleri düzenli olarak ve doğru miktarlarda yemek, sağlıklı bir diyet için en iyi formüldür.

Öğünlerin, özellikle kahvaltıların atlanması, kontrol dışı bir açlığa yol açarak sıklıkla çaresiz bir şekilde aşırı yemeye neden olabilir. Öğün aralarında atıştırmak açlığın kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir, fakat atıştırmanın uygun öğünlerin yerini almaması gerekir. Atıştırmalıklar için yoğurt, bir avuç taze veya kuru meyve veya sebze (havuç çubukları gibi), tuzsuz fındık veya belki biraz peynirli ekmek seçebiliriz.

Porsiyon büyüklüğüne dikkat etmek çok fazla kalori tüketmememize yardımcı olacak ve keyif aldığımız tüm yiyecekleri, elimine etmek zorunda kalmadan yememize yardımcı olacaktır.

7. Bol miktarda sıvı alın

Yetişkinlerin günde en az 1,5 litre sıvı içmeleri gerekir! Veya çok sıcaksa veya fiziksel olarak aktifse daha fazlası. Su elbette en iyi kaynaktır ve musluk suyu veya maden suyu, köpüklü veya köpüklü olmayan, düz veya aromalı olarak kullanabiliriz. Meyve suları, çay, alkolsüz içecekler, süt ve diğer içecekler zaman zaman tamam olabilir.

8. Sağlıklı bir vücut ağırlığı sağlayın

Her birimiz için doğru kilo, cinsiyet, boy, yaş ve genler gibi faktörlere bağlıdır. Şişmanlık ve aşırı kilodan etkilenmek, diyabet, kalp hastalıkları ve kanser dahil olmak üzere çok çeşitli hastalıkların risklerini artırır.

Aşırı vücut yağı, ihtiyaç duyduğumuzdan daha fazla yemekten gelir. Ekstra kaloriler herhangi bir kalori besininden gelebilir – protein, yağ, karbonhidrat veya alkol, ancak yağ en konsantre enerji kaynağıdır. Fiziksel aktivite, enerjiyi harcamamıza yardımcı olur ve kendimizi iyi hissettirir. Mesaj oldukça basit: eğer kilo alıyorsak daha az yememiz ve daha aktif olmamız gerekiyor!

9. Harekete geçin, bir alışkanlık haline getirin!

Fiziksel aktivite, her ağırlık aralığında ve sağlık koşullarında insanlar için önemlidir. Ekstra kalorileri yakmamıza yardımcı olur, kalp ve dolaşım sistemi için iyidir, kas kütlesini korur veya arttırır, odaklanmamıza yardımcı olur ve genel sağlık durumunu iyileştirir. Harekete geçmek için en iyi atletler olmak zorunda değiliz! Haftada 150 dakika, orta derecede fiziksel aktivite yapılması tavsiye edilir ve günlük rutininizin bir parçası olabilir. Hepimiz yapabiliriz!

10. Şimdi başla! Ve yavaş yavaş değişmeye devam edin.

Yaşam tarzımızdaki kademeli değişikliklerin bir kerede yapılan ana değişikliklerden daha kolay tutulmasıdır. Üç gün boyunca, gün boyunca tükettiğimiz yiyecek ve içecekleri yazabilir ve yaptığımız hareket miktarını not edebiliriz. Geliştirebileceğimiz yeri bulmak zor olmayacak:

author: admin

Ücretsiz Günlük Üyelik