Blog
  • Main page
27
10
2014

Sporcular neden yeşil çay içmeli?

By admin 0

yeşil çayın sporcular dahil herkes için birçok faydası vardır. Sadece tadı güzel olmakla kalmaz, aynı zamanda spor içeceklerinde yaygın olarak bulunan yüksek seviyede şeker olmadan enerji ve performans artışı sağlayan kafein içerir. Bununla birlikte, çoğu insanın bilmediği şey yeşil çayın aynı zamanda birçok antioksidanla birlikte gelmesi, dayanıklılığı arttırması ve metabolizmayı arttırmasıdır.

Antioksidanlar

Antioksidanlar, vücuda oksidatif hasar veren ve bir dizi hastalığa ve hastalığa neden olan moleküller olan serbest radikalleri vücuttan uzaklaştıran maddelerdir. Çoğunlukla siyah, oolong ve yeşil çay gibi birçok çay, kateşin içeriğine sahiptir; bu, kanseri önleyen, zihinsel bozuklukları önleyen, vb. Doğal bir fenol antioksidandır. Yeşil çay, C ve E vitamini ile karşılaştırıldığında 25 ila 100 kat daha yüksek antioksidan kalitesine sahiptir.

Dayanıklılık

Yeşil çaydaki yüksek antioksidan içeriği de dayanıklılık artışı sağlar. Amerikan Fizyoloji Dergisi için yapılan 2006 tarihli bir çalışma, yeşil çayın, kasın farelerde enerji için vücut yağını kullanma yeteneğini arttırdığını buldu. Dayanıklılık egzersiz performansı, yeşil çay ekstresi almayan farelere kıyasla yeşil çay ekstresi alan farelerde yaklaşık yüzde 24 oranında artmıştır. Yeşil çay bunu, enerji için yağ kıran lipit metabolizmasını uyararak yapar.

Metabolizma

Vücut yağını enerji olarak kullanarak, yeşil çay metabolizmayı ve yağ kaybını artırabilir. Fareler üzerinde yapılan bir çalışmada, üç gruba yüksek yağlı bir diyet uygulandı; ilk gruba düzenli egzersiz yapıldı, ikinci gruba yeşil çay ekstresi verildi ve üçüncü gruba ikisini de yaptım. Sonuçlar, üçüncü grubun, vücut kitlesinde ve karın yağ kütlesinde olmayan gruba göre daha fazla azalma yaşadığını, dolayısıyla yeşil çayın metabolizmasını artıran etkilerini desteklediğini gösterdi.

Yeşil çay, atletik performansı ve zindelik hedeflerini arttırmayı teşvik etmenin ucuz ve sağlıklı bir yoludur; Yeşil çaydaki yüksek antioksidan içeriği hem dayanıklılık hem de metabolizma artışı sağlar. Yeşil çay içerek de formda kalırken sağlığınıza dikkat edin!

Tags for this post

author: admin

Ücretsiz Günlük Üyelik