Egzersiz ve Beslenme

Çekmeköy fitness salonu fitness egzersizleri
Diet ve Spor

Doğru Beslenme ve Spor

Sağlıklı yasam denildiğinde hemen herkesin aklına ilk gelen spor yapmak oluyor. Elbette düzenli egzersiz yapmak fazlalıklardan kurtulmak,optimal yağ/kas oranına sahip olmak,optimal hormon ve kan değerlerine ulaşmak için önemlidir ancak unutulmaması gereken en önemli seyin yaptıgınız egzersizi doğru beslenmeyle nasıl kombinlediğinizdir.

Sonuç Almamak İmkansız!

Antrenman sırası,oncesi ve sonrası besin alımı besinin türü ve miktarı kişinin kilo mekanizması üzerinde etki gösterir. Sağlıklı bir beslenme programıyla spor yaparken ve sonrasında halsizlik hissetmezsiniz. Vucut enerji ihtiyacını yapılan egzersizin süresi ve siddetine baglı olarak karbonhidrat ve yaglardan temin eder. Dolayısıyla kaliteli (kompleks) karbonhidrat ve yağlar olmadan sağlıklı bir kilo verme sürecine giriyor olmazsınız. Burada tabii ki kişisel değerlendirmeler, yaşam tarzı, varsa kullanılan ilaçlar, kişinin kan değerleri ve yapılan egzersiz baz alınarak diyetisyenin kişisel degerlendirmeleri ve yonlendirmeleriyle en iyi sonucu almamak imkansızdır.  Dengeli karbonhidrat,protein ve yağ alımı bunun yanında vitamin ve mineral eksikliği olmaması ilk şartlarımızdan biri olmalıdır.

Kaliteli karbonhidratlardan ; tam tahıllı ekmekler,bulgur pilavı,karabuğday,kinoa,meyve,sebze ve kurubaklagiller,

Protein kaynaklarından ; yumurta,et,balık ve kümes hayvanları, Yağ kaynaklarından; avokado, yağlı tohumlar (ceviz,badem,yer fıstığı,…) tercih edilebilir. Ve tabii ki su tüketimi !

Çekmeköy spor salonu

Su Tüketimine Dikkat!

Biz diyetisyenlerden en çok duyduğunuz seylerden biri su tüketiminin önemidir. Kilo kontrolu ve detoks programlarının yanı sıra egzersiz yapan kişilerde sıvı tüketimi daha da önemli hale gelir. Besinlerin sindirimi, emilimi ve metobolize olmalarında aldığı görevlerin yanı sıra vucut ısısı ve elektrolit dengesinin korunması için en önemli kural’ yeterli su tuketimi ‘ diyebiliriz. Yoğun ve uzun suren egzersızlerde kas krampları, performans düşüşü, baş ağrısı gibi semptomlar yaşamamak için egzersizden 30 dakika önce 500 ml, egzersiz sırasında 20 dakikada bir 100-150 ml su tuketimi önemlidir.

Sağlıklı egzersiz ve beslenme kombinasyonu için;

  • Enerji için gerekli olan protein,
  • yağ ve karbonhidratlardan kişiye uygun mıktar ve zaman diliminde tuketmek,
  • Yeterli su tüketimi
  • Vitamin & mineral desteği
  • Yeterli ve doğru egzersiz
  • Yeterli uyku programlanması gerekmektedir.

Unutmayın ki yaşamak zorunda olduğumuz tek yer bedenimizdir. Ona her şeyden iyi bakalım.

Diyetisyen Tuğçe Ekşioğlu