Pilates

Pilates - Ladelmare Fitness & SPA çekmeköy full pilates
Çekmeköy full pilates

Pilates Nedir?

Pilates, hem eğlenceli hemde sağlıklı ve benzerlerine göre daha hızlı kilo verip, incelmenizi zayıflamanıza yardımcı olacak hareketleri çok kolay bir biçimde yapabilceğiniz, bir dizi hareket ve egzersizler bütünüdür. Pilates ile özellikle karın, kalça, bel ve basen bölgelerinizde birikmiş olan yağları eğlenceli ve yorucu olmayan hareketler ve egzersizler ile kısa süre eriterek, yeni ve sağlıklı bir forma kavuşabilirsiniz.

Bu spor dalında yapılan hareketler, gymball ya da pilates topu olarak bilinen yuvarlak ve esnek yapılı bir top ile yapılır ve bu esnekliği sayesinde çok çeşitli hareketleri üzerinde gerçekleştirme imkanı sunar.

Pilates - Ladelmare Fitness & SPA çekmeköy full pilates

Tarihçesi

Joseph Pilates tarafından geliştirilen ve  500’den fazla harekete sahip bir antrenmandır. Hareketler akıcı, nefes, kontrol ve konsantrasyonla birleşmelidir. Pilates sonucunda vücutta esneklik, güç, beden farkındalığı, enerji ve gelişmiş zihinsel konsantrasyon artar.  Karın, alt sırt ve kaba etler vücudun geri kalanının özgürce hareket etmesi için destekleniyor ve güçlendiriliyor.

Plates uygulayıcıları eğitimlerinde, güç ve esneklik inşa edebilmek için kendi vücut ağırlığını kullanmaktadırlar. Bu durum yoğun kalp ve kardiyo antrenmanlarına eş değerdir.  Günümüzde plates pek çok fizyoterapist tarafından rehabilitasyon sürecinin bir parçası olarak kullanılmaktadır.

Pilates - Ladelmare Fitness & SPA Çekmeköy full pilates

Pilates ‘in Temel Amacı

Plates egzersizlerinin temel amacı zihin-beden bütünlüğünü sağlamaktır. Verimli bir çalışma için her egzersizde nefese ve hareketlerin doğru yapılmasına odaklanılır. Vücudun merkezini (core) güçlendirip, denge ve koordinasyonu arttırarak stresi azaltmaktadır. Egzersizler güvenli ve kontrollü yapıldığından her yaş seviyesine uygundur. Bu spor vücudumuzu daha iyi tanımamızı sağlar ve faydalarını günlük hayatımızda da hissederiz.

Günümüzde fitness kulüplerinde, özel stüdyolarda, rehabilitasyon merkezlerinde ve hastanelerde çeşitli rahatsızlıkları olan insanlardan profesyonel sporculara kadar herkesin sağlığını iyileştirmek için kullanılmaktadır. Pilates, katılımcıların günden güne artmasıyla insanların ihtiyaçları doğrultusunda hareket kabiliyetlerini kolaylaştırmaya devam etmektedir

Aşağıdaki bağlantılara tıklayarak

full pilates, reformer pilates ve full pilates kurs fiyatlarımza ulaşabilirsiniz.

Pilates'in Yararları

Pilates - Ladelmare Fitness & SPA Ataşehir

Konsantrasyon

Pilates yaparken hareketlere yoğunlaşmak, bedenin uyum içinde nasıl çalıştığına ve hangi kasların kullanılıp, hangilerinin kullanılmadığına dikkat etmek gerekir.
Pilates - Ladelmare Fitness & SPA Ataşehir

Kontrol

Pilateste kontrol çok önemlidir. Kontrol için bedenin iyi dinlenmesi ve hareketlerin gösterildiği şekilde uygulanması, olası sakatlıkların önlenmesi gerekir.
Pilates - Ladelmare Fitness & SPA Ataşehir

Merkezleme

Pilates metodunda, doğru hareket sanatlarında olduğu gibi merkez, göbek, bel ve kalça çevresidir. İç organları ve omurgayı yerinde tutan kas sistemlerini içerir. Merkezleme, üst bedenin stabilitesini ve esnemeyi, uzamayı sağlar.
Pilates - Ladelmare Fitness & SPA Ataşehir

Akıcı hareket

Hareketler acele edilmeden, her noktadan tek tek geçerek ama aynı zamanda hiç duraksamayarak yapılmalıdır.
Pilates - Ladelmare Fitness & SPA Ataşehir

Kesinlik

Hareketler belirsizce değil, hakkı verilerek tam yapılmalıdır. Hareket sekansları birbirleri içinde ve birbirleri arasında koordine olmalıdır.

Pilates

Nefes

Nefes alıp verme, panik olmadan sırtın arkasına ve altına derin nefes alıp bütün nefesi tamamıyla dışarı üflemek yoluyla olmalıdır. Böylece, nefes tamamen boşaltılıp, kan temizlenmiş olur.