Spinning

Çekmeköy spinning egzersizleri
Çekmeköy spinning egzersizleri

Spinning Nedir?

Spinning, 1980’lerde, ultra dayanıklılık atleti olan Jonathan Gibert tarafından bulunmuş bir egzersizdir. O zamandan bu zamana kadar da dünyada kullanılan en popüler fitness dersi egzersizi olmuştur.

Tipik bir spinning dersi 30 ile 75 dakika arasında sürer ve sertifikalı bir uzman tarafından uygulanır. Ders sırasında, eğitmen, sanki doğada bisiklete biniyormuşsunuz gibi talimatlar verir. Egzersiz genelde yavaş ve kararlı pedal çevirmelerle başlar daha sonra daha zor ve hızlı bir şekle girer. Bu noktada, katılımcılardan sprint (çok hızlı pedal çevirme), tırmanma (popoyu bisikletten kaldırarak ayakta pedal çevirme), atlama (oturma ve kalkmalar arasında hızlı hamlelerle pedal çevirmek) hareketlerini yapmaları istenir. Dersin sonunda tekrar yavaş ve sabit hızda pedal çevirilerek katılımcıların vücutlarını soğutmaları sağlanır.

Çekmeköy spinning egzersizleri

Başlıca Spinning’in Yararları?

  • Yüksek miktarda kalori yakmak (tipik bir derste 400 ile 600 arasında kalori yakarsınız)
  • Vücuttaki yağ oranının azalması
  • Kalp damar sisteminin güçlenmesi
  • Kasların güçlenmesi
  • Stres seviyesinde azalma
  • Güç artışı
  • Çalışma sırasında vücudun endorfin salgılaması vardır.
Spinning - Ladelmare Sports Ataşehir

Spinning Kimler Yapabilir

Bisiklet sürmek için bir engeliniz yoksa elbette spinning derslerine katılabilirsiniz. Klasik bir kardioya benzemez. Dağ da bisiklet sürüyor gibi enerji ve kalori harcarsınız. Spinning’de bir ritim ve müzik eşliğinde eğitmen tempoyu belirler böylelikle ihtiyaç duyduğunuz yağ yakım planına uyum sağlanır.

Spinning’in, Eliptik Bisikletten Farkı Nedir?

Bu antreman bir ritim ve müzik eşliğinde, tempoya uygun olarak gerçekleştirilen bir antrenmandır. Artan ve düşen tempo dinamiklerine sahiptir. Böylelikle önce vücut ısıtılır. Sonrasında nabız yükseltilir, Yüksek nabız korunur ve kontrollü olarak düşürülür. Bundaki temel amaç yağ yakımınızı artırarak vücudunuzu şekle sokabilmek içindir.

Spinning, kalp damar sağlığı açısından faydalı bir egzersiz türüdür. Antrenmanlar sayesinde, kalbiniz güçlenir ve egzersiz performansınız artar. Antrenman seviyeniz arttıkça, nefes alıp verme kapasitenizi ve dayanıklılığınız fark edilir şekilde gelişir.

Spinning - Ladelmare Sports Ataşehir

Spinning ile Kilo Verme

Spinning, kısa sürede kilo vermenize yardımcı olur.  Gerçekleştirilen egzersiz seviyesi ve süresi yüksek oranda kalori harcatır (kilonuza ve seviyenize göre  ortalama 700 kalori). Maksimum kalori yakmak ve kendini iyi hissetmek için bu egzersizi deneyin. Bu antrenman, mutluluk hormonu olan endorfin hormonunun  maksimum seviyede salgılanmasını sağlar.

Spinning ile Vücudu Şekillendirme

Spinning  sadece kilo verdirmekle kalmaz, aynı zamanda eklemleri zorlamaksızın bedenin alt bölümünün, bacakların, kalçaların şekillendirilmesi için de faydalıdır. Egzersiz seviyesi ilerledikçe, kaslarınız güçlenir ve dayanıklılığınız artar.